Voda a Oheň

Voda:

Voda je tá najdôležitejšia surovina, ktorú potrebujete k prežitiu. Keby nebola, nebol by prakticky ani žiadny život na Zemi.. Bez vody vydržíte len asi štyri až šesť dní nažive. Čo je veľmi málo. Kdežto bez jedla vydržíte dvadsať až tridsať dní. To už je o niečo lepšie. Preto prvá surovina, ktorú musíte zaobstarať pri vašom prežívania je voda!

V tomto článku sa vám snažím osvetliť, ako získať vodu v našom strednom pásme. Ak vyrážate na jednu noc prespať do lesa je oveľa výhodnejšie vziať si svoju vodu z domu a nediskutuje sa o zháňaním. Ale ak vyrážate treba V takom prípade si vezmite vodu len na cestu do poľnej fľaše a do batohu nejakú nádobu na neskôr získanú vodu. Najlepšie je klasická pet fľaša. Môžete ju vziať aj plnú, ale sú to dva kilogramy. Po spotrebovaní fľašu nevyhodíme, ale vytlačíte z nej vzduch a uložíte do batohu. Pri jej potrebe sa zase nafúkne a naplní životadárnu tekutinu. Teraz vám odovzdám základy získania vody v prírode.

1. Najjednoduchším spôsobom je nabrať vodu z potoka alebo kdekoľvek inde a upraviť ju tabletami na úpravu vody alebo filtre na vodu. Oboje sa dá zakúpiť napríklad v internetovom obchode. Existujú však aj vyspelejšie chemické prostriedky, avšak zatiaľ som ich neskúšal. Samozrejme chuť chemicky upravenej vody nie je príliš dobrá. Prirovnal by som ju k vode v bazéne.

2. Voda sa dá získať z prameňa vypúšťaného zo skaly alebo krajiny. Takáto voda je pomerne čistá a stačí ju prevariť na ohni. Pri hľadaní takéhoto prameňa musíte byť pozorní. Môže byť zapadané lístím alebo nejakým raždím a vôbec ho neuvidíte. Samozrejme, že z niektorých prameňov sa dá piť priamo. Ale byť vami vodu radšej prevarím, aby ste nemali nejaké črevné ťažkosti. Je to veľmi nepríjemné a znižuje to vaše šance na prežitie.

3. V mäkkej premočenej krajine (na kraji jazera alebo rieky ...) vo vzdialenosti asi dvoch metrov od brehu je možné získať vodu vykopaním diery v podobe studničky (kopať musíme do úrovne pod hladinou vody). Na dne tejto diery sa za chvíľu objaví voda, ktorá je po prevarení pitná.

4. Ráno si môžete na nohy priviazať vreckovku, nejaké tričko atď.. Prejdite sa dlhou trávou na ktorej je rosa. Za chvíľu bude vreckovku úplná mokrá a vy máte vodu.

5. V zime sa dá voda získavať rozpúšťaním snehu a ľadu. Po rozpustení sa voda musí opäť prevariť.

6. Ak prší môžeme dažďovú vodu nachytať napríklad do peleríny alebo survival Blanket. Táto voda sa potom prevarí a je pitná. Túto metódu príliš neodporúčam pokiaľ nie je naozajstná prietrž mračien, tak je veľmi neefektívna. Strašne dlho to trvá.

7. V naozajstnej núdzi sa získava voda vyzrážaním. Ale je to zložité a neefektívne. V našom podnebí sa táto metóda snáď ani nepoužíva. Nebudem ju tu preto popisovať.

Existuje niekoľko ďalších metód, ale tie tu nebudem popisovať, aby som vás príliš neunudil informáciami.

Pre vašu pohodu a zdravie si z takto získanej vody môžete urobiť čaj z borovicového ihličia. Má veľký obsah vitamínu C, ktorý sa hodí hlavne v zime. Predídete tak chorobám, ako treba skorbut.

Ak nedopĺňate tekutiny tak sa dostaví dehydratácia, ktorá sa rozdeľuje do niekoľkých častí s rôznymi príznakmi:

a) pocit smädu, únava

b) bolesť hlavy, väčší stupeň únavy

c) halucinácie, neschopnosť rozumne uvažovať

d) upadanie do mdlôb

e) následná smrť

Dehydratácii ( tu klikni ) sa naozaj vyvarujte nie je to vôbec nič príjemného. Potreba vody je nevyhnutná tak lete, tak aj zime. Majte na pamäti, že nedostatok vody sa prejavuje rýchlejšie v mraze. Je zvrchovane potrebné dopĺňať tekutiny v akomkoľvek počasí v závislosti od fyzickej a psychickej záťaži. Dehydratácia a jej nepríjemné dôsledky postupuje rýchlo a hlavne nenápadne. Pite aj keď nemáte smäd.


Oheň:

Neoddeliteľnou súčasťou ľudskej existencie od dôb dávno minulých až po súčasnosť je prostý oheň. Zrejme by nebolo človeka, keby sa ho nenaučil získavať. Slúži ako zdroj tepla, svetla, ako zbraň, ale pánom je zlým. Je skutočnosť, že oheň pomáha v prežití v drsnej prírode, zachraňuje životy v mrazivých nociach aj dňoch, poskytuje nezávadnú vodu a tepelne upravené potraviny. Bez ohňa si možno len ťažko predstaviť dlhodobé prežitie v prírode. Nejde opomenúť psychický vplyv horiaceho ohňa. Drvivá väčšina ľudí sa totiž v lese v noci bojí. Môžeme to asi pripísať genetike. Oheň týchto zúfalých jednotlivcov strachu zbavuje a to je na nezaplatenie. Prepadli by panike a to by vám pridalo početné starosti v prípade, že by ste sa o nich mali postarať.

Pôvodne, po prečítaní príručky pre prežitie som si myslel, že rozrobenie ohňa v okamihu, keď to potrebujem, je vec banálne, ba smiešne jednoduchá. Musím priznať, že môj prvý pokus zapáliť oheň v treskúcom mraze skončil absolútnym fiaskom. Prestával som veriť, že zápalky sú vyrábané preto, aby s nimi bolo možné urobiť oheň. Po mnohých márnych pokusoch som dospel k názoru, že najvhodnejšie použitie zápaliek je na dlabanie v zuboch. Avšak nebolo treba obáv, pretože som so sebou mal ešte dve špeciálne zápalky , ktoré znesú aj namočenie do vody. Nebudem vás zdržovať dlhým rozprávaním. Oheň som nezapálil. Ale teraz k veci.

Najprv trochu teórie. Horenia je schopná takmer každá látka. Je jedno či ide o drevo, benzín alebo akúkoľvek inú látku. Musí mať len jednu vlastnosť a to je schopnosť zlučovať sa s kyslíkom, ktorý je obsiahnutý vo vzduchu. Ďalej potom horenia závisí na ochote tej ktorej látky sa s kyslíkom zlúčiť. U niektorých to ide ťažko (treba železo) a u niektorých naľahko (benzín). Niektoré ani nie je treba zapáliť (biely fosfor), pretože na vzduchu vzplanú samovoľne.

Dôležitou vlastnosťou horľavých látok je zápalná teplota. Tá sa tiež rôznia. A napokon je nesmierne dôležité okolie spaľovanie, pretože môže ohnisko natoľko ochladiť, že látka určená na horenie vôbec nevzplanie.

Ďalší dôležitý faktor horenia je obsah cudzorodých nehorľavých látok v materiáli, ktorý chceme zapáliť a naopak obsah látok horľavých. Ak ide v našom prípade o drevo v lese, musí byť čo možno najviac suché a smolnaté (borovica, alebo kôra z brezy). Len málo ľudí vie, že brezová kôra horí aj mokrá, pretože obsahuje mnoho horľavých silicou. Naopak ak je veľmi sucho a teplo, v lese oheň nerobíme, pretože by mohol vzbĺknuť celý les. A tiež možno zapáliť mokré smrekové chvoje, len je k tomu treba výkonný zdroj tepla s teplotou čo možno najvyššie, pretože smrekové chvoje horí síce dobre, ale ak je plné vody, musí sa táto voda najprv odpariť a drevo vzplanie až potom.

Takže:

1 - na zapálenie ohňa potrebujete jeho zdroj. Môžu to byť zápalky, zapaľovač alebo v príručkách obľúbené kresadlo . Ja doporučujem jeden pracovný zapaľovač, jeden záložný zabalený tak, aby zniesol potopenia do vody (popr. nejaký špeciálny pre survival), k tomu raz vodevzdorné pracovné zápalky pri ruke a raz alebo viackrát rovnaké zápalky nepremokavo zabalené. Môžete mať aj kresadlo, ale pre začiatok vám ho neodporúčam. Zdrojov ohňa nie je nikdy dosť. Najmä, keď je vlhko a ideme náročným terénom.

2 - potrebujete niečo čo začne horieť ľahko do začiatku. Úplne najviac sa mi osvedčila brezová kôra alebo chlpaté polienko, ktoré ale vyžaduje čas na prípravu. Lúpať brezovou kôru zo stromu býva dosť nezmysel, ale niektorí autori to vrelo odporúčajú. Podľa mojich skúseností ju ľahko nájdete na zemi v zmiešanom lese.

3 - ďalej potom musíte VOPRED pred zapálením ohňa nazhromaždiť dostatok tenkých suchých najlepšie smrekových vetvičiek a rošt, ktoré vám dovolí rýchle rozhorení ohňa. Horí ochotne a rýchlo vydávajú dosť tepla. V prípade, že nepršalo aspoň pár hodín pred tým kedy chcete zapáliť oheň, môžete zapáliť priamo tento materiál

4 - no a nakoniec k tomu, aby vám oheň priniesol očakávané výhody, čo je predovšetkým teplo a možnosť upraviť potravu a vodu, musíte mať dostatok paliva. To v našich podmienkach nebýva ani tak prácne, pretože po lesoch sa váľa hromady konárov zo stromov už skôr vyťatých (nespracovaná biomasa, aby som sa vyjadril vedecky). Tie stačí narezať a naštiepať, pretože štiepané drevo horí lepšie. Ak chcete udržať z nejakého dôvodu oheň celú noc potrebujete dreva slušnú kôpku. Zhromaždenie s takého množstva je práca smädná a tiež celkom slušne vyhladnete, takže je potrebné mať dostatok vody a potravín. Ďalej, si pri štiepanie dreva neuseknite nohu, pretože by sa vám zle chodilo. Inými slovami to myslel tak, aby ste si to skúsili najprv doma alebo niekde v bezpečí nanečisto.

5 - oheň vždy umiestnite v blízkosti vody v závetrí. Môžete ho ľahko uhasiť a navyše vám večne nejde dym do tváre. Ak nájdete už nahnitý koreň trebárs od suchého smreku schovajte si ho na noc. Až pôjdete spať dajte ho na zhasínajúci oheň. Dobre to zaháňa komáre keď nemáte sieťku proti hmyzu. Ja ju teda nemám. Na hasenie ohňa použite vodu z blízkeho zdroja vody trebárs igelitovú tašku alebo skladacie plastové vedro. Urobte to dôkladne.

6 - ohnisko sa vždy pripravuje tak, aby ste ho mohli zakryť. Príroda nesmie trpieť tým, že ste.

Nakoniec trocha bezpečnosti:

- Nikdy nezapaľujte oheň v lese v suchom lete, keď je silný vietor.

- Nikdy neprikladajte príliš dreva, zvlášť, ak je mokro, pretože voda v dreve sa vo väčšom ohni odparuje, vytvára v ňom tlak a spôsobuje vystreľovanie žeravých uhlíkov, ktoré vám spoľahlivo prepáli spacák, karimatku alebo popáli vás samotnej, čo je ten horší prípad . Keby vás to trafil do oka máte veľkú smolu.

- Oheň upravujte pripraveným treba lieskovým prútom, nie rukou.

- Ak sa popálite, miesto rýchlo ochlaďte treba vodou. Hoci to lekári neodporúčajú, mne sa osvedčilo pokryť miesto treba Panthenolom v spreji, alebo masťou na popáleniny. Každopádne je popáleninu lepšie zakryť, pretože je to otvorená rana do ktorej sa ľahko dostane infekcia. V nemocnici vám ľahko zaistí aseptické prostredie, ale v lese to nie je možné. Masť zakryje miesto takmer dokonale a zrejme neublíži a môže byť hojivé. To sa týka otvorených popálenín, nie pľuzgierov. Lepšie vám poradí lekár, pozor lekár je ten , kto lieči.

- Varenie na ohni je samostatný štát. Len by som poznamenal, že najprv musíte mať s varením aspoň nejakú skúsenosť, čo znamená, že musíte uvariť najprv niečo doma a potom to skúsiť na ohni. Sviečkovú na smotane neskúšajte.

- Po ukončení pobytu u ohňa ho musíte dôkladne uhasiť. Nespaľujte v ňom žiadne plasty a ďalšie odpady. Ten zbaľte a odneste tam kam patrí.

- Miesto starostlivo upracte a snažte sa po sebe nezanechať stopy. Je to dobré ako pre vás, tak pre prírodu.

Na záver pripomeniem len jednu vec. Všetko môžete robiť dvoma spôsobmi. Zle a dobre. Ak budete zle zaobchádzať s ohňom, skončíte zle aj vy.