Dôležitý nadpis

Survival

Názov pochádza z angličtiny a znamená Prežitie, Prežívanie alebo ak chcete aj Pokračovanie v novom živote a niekoľko ďalších významov. V bežnom podaní sa teda jednoznačne jedná o takú aktivitu, ktorá človeka učí, ako sa zachovať v situáciách, ktoré ohrozujú život a to predovšetkým v prírode.
Slovenský názov by pravdepodobne znamenal Prežitie. Po množstve rozhovorov na túto tému, som dospel bohužiaľ k názoru, že mnohí ľudia si názov survival predstavujú skôr ako záujmový turistický krúžok. V týchto kurzoch sa napríklad učíte orientáciu v teréne pomocou GPS (globálny pozičný systém), alebo orientáciu pomocou kompasu a mapy. To však je neodpustiteľný omyl. V danom prípade sa takéto zručnosti pri survival považujú za samozrejmé.
Naopak, ak sa orientácia týka, je vašou úlohou naučiť sa, ako sa zorientovať bez týchto pomôcok a v krízovej situácii potom pomôcť tak sebe, tak aj druhým. Tento tréning potom zvyšuje vašu odolnosť a kvalitu morálne voľných vlastností. Survival čiže prežitie znamená súhrn takých vedomostí a zručností, ktoré sú na prospech vám aj ostatným ľuďom, ktorí nemajú o kritických situáciách ani potuchy. Zároveň možno týchto znalostí výborne použiť k tomu, že sa vyhnete situáciám, ktoré by mohli váš život ohroziť.
Je prirodzené, že vaše vedomosti potom zasahujú do mnohých odborov a preto je takýto tréning nesmierne náročný a to najmä psychicky.Je to teda celoživotný záujem a nie zábava na víkend ako si to mnohí ľudia predstavujú.
Bohužiaľ sú tieto aktivity často zamieňať za tzv. Military survival a to je tiež neodpustiteľné chyba. Pravdepodobne k tomu vedie skutočnosť, že pri survivale sa často nosia ako súčasť výbavy väčšinou súčasti použitej vojenskej výstroje a najmä potom maskovacie obleky a nôž. To je však omyl, ktorý dokazuje nedostatok vedomostí, tých ľudí, ktorí túto činnosť hodnotia. Súčasti vojenskej výstroje sa pri takýchto aktivitách nosia preto, že sú kvalitné a veľmi odolné.
Military survival je vojenská a mnohokrát utajovaná činnosť, ktorá učí ako prežiť v bojových situáciách príslušníkov elitných jednotiek v rôznych podmienkach a to aj na úkor životov protivníka. Nevyučuje je preto, že príslušník elitných vojenských jednotiek môže byť vystavený niekedy aj krutému a neľudskému zaobchádzaniu zo strany nepriateľa a preto je touto formou pripravovaný na možné úskalia bojových úloh, ktoré ho môžu počas služby stretnúť.
Je pri tom jedno, či je to pilot bojovej stíhačky alebo iný špecialista.
Treba si tiež uvedomiť, že výcvik pilota stíhačky je spravidla oveľa drahší ako stíhačka samotna. Prežitie v prírode je súčasť military survival.
Survival, tak ho prezentujem je činnosť, ktorá vedie jednotlivca k lepšej psychike a fyzickej kondícii.
Je to činnosť dlhodobá, ale aj len časti takto získaných poznatkov vám môžu pomôcť v rôznych ťažkých situáciách.
Vedomosti tu získané slúži pre výchovu človeka, pre jeho ochranu a pomoc iným.V terajšej dobe sa survival považuje za akúsi podobu moderného adrenalínového športu a ako taký je len módnou záležitosťou. To je však skutočnému survival len na škodu a je to degradácia skutočných hodnôt survival.